
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.98 mm |
| Width | 3.988 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1.478 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 150 kHz |
| Min Input Voltage | 3.7 V |
| Output Current | 2 A |
| Output Voltage | 36 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 days ago) |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Supply Voltage | 3.7 V |
| Max Output Current | 2 A |
| Number of Channels | 1 |
| Max Frequency | 165 kHz |
| Switching Frequency | 165 kHz |
| Max Input Voltage | 36 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 1.178 V |
| Nominal Input Voltage | 15 V |
| Max Output Voltage | 5.1 V |
| Duty Cycle | 99 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 days ago) |
| Topology | Buck, Boost |
| Packaging | Tube |
| Quiescent Current | 500 µA |
| Function | Step-Down, Step-Up/Step-Down |
Stock: 239
Distributors
pcbx
Unit Price$9.87179
Ext.Price$9.87179
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $9.87179 | $9.87179 |
| 10 | $7.80989 | $78.09890 |
| 25 | $7.29487 | $182.37175 |
| 50 | $7.00601 | $350.30050 |
| 100 | $6.72864 | $672.86400 |
| 300 | $6.41288 | $1923.86400 |
| 500 | $6.29612 | $3148.06000 |
| 1000 | $6.16225 | $6162.25000 |
